srijeda, 30. travnja 2014.

Kruh od zobenih pahuljica, sjemenki i orašastih plodova


Maja za natječaj na Forum.hr
 
Ovo nije klasični, mekani kruh. Više je nalik onim zbijenim fitness kruhovima (i mojim krekerima od sjemenki).


Pripremite:

150g krupnih zobenih pahuljica
125g raznih sjemenki (mix sezam, buča, suncokret)
90g lana (dio samljeven, dio u komadu)
80g badema ili lješnjaka
pola žličice soli
3 žlice maslinovog ili kokosovog ulja


Pomiješajte zobene pahuljice, sjemenke i krupno nasjeckane lješnjake. Posolite. Dodajte 350ml vode i 3 žlice maslinovog ili kokosovog ulja. Ako je potrebno, dodajte još malo vode. Dobro promiješajte i ostavite smjesu da stoji bar pola sata. (Možete je ostaviti da stoji i preko noći.)




Utisnite smjesu u manji pravokutni kalup kojeg ste prethodno namastili. Pecite 20ak min na 180C. Izvadite kruh iz kalupa, stavite ga na rešetku i pecite  dodatnih 30-40min bez kalupa. Pričekajte da se potpuno ohladi pa ga tek onda režite.

Ovaj kruh možete i narezati na šnite pa zamrznuti.





ponedjeljak, 28. travnja 2014.

Varivo od zobi




Pripremite:

1 šalicu zobi
1 glavicu luka
2 mrkve srednje veličine
1 korijen peršina
2 žlice pirea od rajčice
maslinovo ulje
sol
papar
svježi vlasac


Zob namočite preko noći. Ocijedite pa kuhajte oko 40 minuta u slanoj vodi.
Usitnite povrće pa pirjajte na maslinovu ulju dok ne postane staklasto. Miješajte i dodavajte zob zajedno s vodom u kojoj se kuhala.




Miješajte da dio tekućine ispari pa umiješajte rajčicu. Posolite, popaprite i posipajte svježim vlascem.








subota, 26. travnja 2014.

Kolač od zobenih pahuljica i jabuka


Maja u suradnji s Pelle - gladni mačak


Pripremite:

4 veća jaja
100g smeđeg šećera ili sladila, stevije/javorovog sirupa ili meda u količini koja zamjenjuje tu količinu šećera
120g mljevenih orašastih plodova
120g mljevenih zobenih pahuljica (možete upotrijebiti i obično ili integralno brašno)
50g maka ili rogača
2 žličice praška za pecivo
2 jabuke
2-3 žlice kokosovog ili nekog drugog ulja
(po želji 2 žlice pekmeza - ja sam upotrijebila Pelleov od naranče i kumkvata)


Istucite žumanjke i sladilo. Dodajte mljevene orašaste plodove (upotrijebila sam orahe), zobene pahuljice, mak i prašak za pecivo. Ako ne volite mak, izostavite ga.
Ulijte ulje. Umiješajte snijeg od bjelanjaka i na kraju naribane jabuke (i pekmez ako ga koristite).




Izlijte u pravokutni kalup obložen papirom za pečenje i po želji posipajte nasjeckanim orašastim plodovima ili listićima badema. Pecite 30ak minuta na 180C. Provjerite čačkalicom da li je biskvit pečen.










četvrtak, 24. travnja 2014.

Njoki od zobenih pahuljica i svježeg sira


Maja u suradnji s Fitness.com.hr


Pripremite:

120g zobenih pahuljica
300g svježeg (posnog) sira
2 žumanjka
malo soli

Ako imate svježi sir koji nije posve gladak, protisnite ga kroz žičano cjedilo. U slučaju da imate kiseliji sir, stavite ga manje, pa dodajte više pahuljica.

Dodajte 2 žumanjka i 120g mljevenih zobenih pahuljica. Posolite i zamijesite. Ako želite, možete dodati i malo nasjeckanog vlasca, ali i špinata, blitve ili medvjeđeg luka. Po potrebi tijekom miješenja dodavajte još mljevenih zobenih pahuljica.




Oblikujte duguljaste valjke i režite nožićem ili rukama oblikujte njoke. Kuhajte u slanoj, uzavreloj vodi. Kad isplivaju na površinu kuhajte još 2-3 minute.








srijeda, 23. travnja 2014.

Pogačice od posnog sira i zobenih pahuljica



Maja u suradnji s Pelle - gladni mačak


Pripremite:

150g samljevenih zobenih pahuljica ili gotovog zobenog brašna
100g svježeg posnog sira
1 jaje
10g praška za pecivo
1 žličicu soli
jaje za premazivanje
sjemenke za posipanje


Zobene pahuljice usitnite u prah, dodajte sol i prašak za pecivo. Vilicom istucite jaje i ulijte u smjesu. Dodajte posni sir i umijesite tijesto.




Trgajte komadiće tijesta, oblikujte kuglice i zatim ih spljoštite. Pogačice poslažite na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Premažite jajetom i posipajte sjemenkama. Stavite u pećnicu ugrijanu na 200C, 15ak minuta.

Poslužila sam ih s Pelleovim Šejtan pestom.








utorak, 22. travnja 2014.

ZOB, ZOBENE PAHULJICE I POSIJE



I tako došla Maja na svoje - zobene kao tema na Jedozovnom blogu. Pristala sam na zobanje zobi i pahuljanje pahuljica i mljevenje meljave i na sve što zob i svi derivati dopuštaju i mašta moje sublogerice izmašta.

I ja sam našla nekoliko jela koja su mi po mjeri - slani kolači ili variva, a i kruh s dodatkom brašna od zobi je lijepa promjena - rustičan i "težak" odličan je uz sir i vrhnje i malo luka.

Pahuljice možete ubaciti u blender pa kad sve priznaju i pretvore se u prah - pecite od njih kolače i pogače ili ih dodajte bijelom ili kukuruznom brašnu za peciva ili kukuruznoj krupici za palentu.
Isprobajte sve moguće i nemoguće kombinacije sa zobi i derivatima, a ja odoh kuhati fileke za sljedeću temu koju zaslužih u polju zobi. 



Dok ona kuha fileke, ja ću malo općenito o zobi. Primijetila sam da mnoge zbunjuje što su točno zob, sjeckana zob, zobena kaša, sitne, krupne pahuljice, posije, mekinje.. 


Zob je žitarica koja je u ljudskoj prehrani prisutna oko 2 tisuće godina. Zbog malog udjela glutena često je konzumiraju i ljudi koji su inače osjetljivi na gluten. 

Ima visok udio vlakana, nizak udio masti, sadrži niz ljekovitih tvari koje snižavaju kolesterol i kao takva odličan je izbor za bilo koji obrok. Koristi se u i kupkama, oblozima za kožu, a jako je zdrav i koristan čaj od neoljuštene zobi, kao i tekućina u kojoj se zob kuhala!

Možete je kuhati i jesti kao slanu ili slatku kašu, upotrijebiti umjesto riže u brojnim jelima u kojima inače koristite rižu, u salatama i jelima na žlicu, a njene "izvedenice" poput sitnih i krupnih zobenih pahuljica u još više kombinacija - od glatkića (smoothieja), pogačica, palačinki do keksa, kolača i podloga za kolače.  


Zob isperite i stavite u hladnu vodu u omjeru 1:3 i kuhajte s malo soli 60ak minuta. Od nje kuhanjem nastaje zobena kaša, no mnogima je zobena kaša sinonim za jelo od zobenih pahuljica. Pahuljice su spljošteno zrno zobi pa je zapravo oboje ispravno, ali je naravno priprema kaše od pahuljica puno brža. Osim od pahuljica kašu možete pripremiti i od sjeckane zobi. Možda ste se s njom već susreli diljem interneta pod nazivom steel cut oats, u obilju recepata, no kod nas je nešto rjeđa.

Zobene pahuljice možete, ali ne morate kuhati. Dovoljno je da ih namočite u običnom ili nekom drugom mlijeku (bademovo, rižino, sojino), jogurtu, vodi i ostavite da malo stoje, zatim dodate voće, steviju/sladilo/med, cimet, sjemenke ili orašaste plodove.. Kombinacija je bezbroj, a dobit ćete ukusan i zdrav obrok.


Posije ili mekinje su zapravo "košuljice", ljuske od zrna zobi. Bogate su vlaknima, prirodno sadrže malo kolesterola i natrija. Dobar su izvor bjelančevina i željeza, magnezija, fosfora i selenija, kao i tiamina (vitamina B1).
Najčešće se mogu kupiti usitnjene, samljevene i još uvijek su nešto manje poznate od zobenih pahuljica, ali su jednako hranjive i mogu se koristiti u raznim jelima. 




Zobeno brašno nastalo je mljevenjem zrna zobi ili pahuljica i također ima široku primjenu, ali imajte na umu da zbog toga što nema glutena u nekim receptima ipak morate dodati i obično brašno ili više podizača poput kvasca ili praška za pecivo.

Mi koristimo pahuljice i brašno na kojima je naznačeno da ne sadrže gluten, ali oni koji su osjetljivi na avenin ipak bi trebali pripaziti i izostaviti zob i njene "derivate" iz svoje prehrane.







nedjelja, 20. travnja 2014.

USKRS



Dragi naši prijatelji, čitatelji, svi Jedozovci,

želimo Vam sretan Uskrs!







subota, 19. travnja 2014.

Jaja obojena teranom



Pripremite:

jaja
vino teran


Stavite jaja sobne temperature u posudu, prelijte ih teranom, da budu pokrivena u cijelosti. Kuhajte na laganoj vatri 20ak minuta pa ostavite da stoje u vinu preko noći.
Ujutro izvadite na kuhinjski ubrus i ostavite da se osuše.




Dobit ćete pisanice tamno-ljubičaste boje, posute kristalićima.







petak, 18. travnja 2014.

Reform torta


Maja inspirirana receptom Mire Vučetić

Ova klasična torta, bogata je čokoladom i orašastim plodovima. Vjerujem da ste je svi barem jednom kušali, ako ne i sami pekli.
Moja mama je često peče za sve važnije i svečanije prigode u mojoj obitelji, samo ponekad upotrijebi ljesnjake, ponekad orahe. Meni je varijanta s lješnjacima naročito draga i bila je najviše puta baš moja rođendanska torta.

U originalnom receptu je više šećera, kojeg sam smanjila, ali vi možete i u kremi i u tijestu staviti još 50g manje šećera.


Pripremite:

za tijesto:

8 bjelanjaka
250g šećera (možete smanjiti)
250g mljevenih badema, oraha ili lješnjaka
2-3 žlice krušnih mrvica (možete izostaviti)


za kremu:

8 žumanjaka
250g šećera
70g (u originalu su štange) čokolade za kuhanje
250g maslaca


Pećnicu zagrijte na 200C. Razdvojite jaja. Promiksajte bjelanjke i šećer. Ne morate dugo miksati, dovoljno je pola minute-minutu. Dodajte mljevene orašaste plodove i lagano ih umiješajte spatulom. Ja sam koristila bademe i 1/3 oraha. Ako pečete tijesto od badema, nemojte ih guliti i imajte na umu da su takve kore nešto više od kora koje se peku od oraha.

Čim umiješate orašaste plodove smjesu izlijte u tepsiju od pećnice, obloženu papirom za pečenje. Pecite 20ak, 25 minuta na srednjoj prečki. Kada je tijesto pečeno, izrežite ga na tri trake i ostavite da se hladi.


Kratko promiksajte žumanjke i šećer. Nemojte ih predugo miksati, da ne ulupate previše zraka, nego miksajte maksimalno minutu i zatim posudu stavite nad veću posudu s uzavrelom vodom. Tucite pjenjačom 10-12ak minuta. Morate dobiti čvrstu, blijedo-žutu masu. Dodajte otopljen, topao maslac. Izjednačite smjesu i dodajte natrganu čokoladu pa dobro promiješajte.
Hladite nekoliko sati.

Ako radite hladnu kremu, onda u zgusnute žumanjke dodajte čokoladu, dobro promiješajte i stavite kremu da se hladi. Kasnije dodajte maslac i dobro izmiksajte kremu. Takva će krema biti svjetlija, poput moje na fotografijama.



Kore filajte kremom, a na kraju prelijte glazurom. Za glazuru otopite 3 žlice šećera u 4 žlice mlijeka. U tome rastopite 100 g dobre čokolade, dodajte maslaca kao kutija šibica. Miješajte da se izjednači i miješajući ohladite.

Premažite tortu, po želji ukrasite sjeckanim orašastim plodovima. Ja sam je ukrasila krokantom.







četvrtak, 17. travnja 2014.

Pinca ili sirnica


Maja inspirirana receptom Dike Marjanović Radice

Pinca, pogača ili sirnica tradicionalna je blagdanska slastica u raznim dijelovima Hrvatske. U Dalmaciji je poznata kao sirnica i radi toga često izaziva zbunjenost jer ne sadrži sir. Ime duguje usirenom tijestu, kakvo se nekad koristilo, kada nije bilo kupovnog kvasca.


Pripremite, za dvije srednje velike pince:

500g brašna
125g šećera (dio možete zamijeniti medom)
1 i pol žličicu soli
100ml mlijeka
20g svježeg kvasca
2 jaja + 3 žumanjka
koricu neprskanog limuna i naranče
1 mahunu vanilije
100g masnoće (pola maslac/pola mast ili samo maslac)
(rum, rozulin ili liker po želji)

jaje za premazivanje
razlomljene kocke šećera za posipanje


Pripremite sastojke za tijesto. Pripazite da svi budu sobne temperature i da tijesto mijesite u toploj prostoriji. 
Pomiješajte natrgani kvasac, toplo mlijeko s malo šećera i 2 žlice brašna. Ostavite da se diže 10-15min. Dignuti kvasac dodajte u brašno, a zatim dodajte i ostale sastojke - šećer, jaja i žumanjke, maslac i mast. Naribajte korice agruma, dodajte i vaniliju.

Miksajte dok se tijesto ne počne odvajati od posude. Ako vam se učini da je tijesto prečvrsto, dodajte još malo mlijeka. Ako je premekano, dodajte malo brašna. Trebali biste ga mijesiti bar 10ak minuta pa upotrijebite mikser s kukom ili spiralnim miješalicama da si olakšate.
Prebacite tijesto u posudu i poklopite, a ako posuda nema poklopac, prekrijte prozirnom folijom koja mora dodirivati tijesto. (Ja imam Tupperware posudu za dizanje tijesta s poklopcem pa dizana tijesta radim u njoj.)

Ostavite u toploj prostoriji da se diže sat-dva, tj. dok se ne udvostruči. Kada se tijesto udvostruči premijesite i opet ostavite u pokrivenoj posudi, da se diže još barem sat vremena. Zatim oblikujte dvije pince i ostavite ih 15ak minuta na toplom mjestu, da odmaraju.

Premažite ih razmućenim jajetom i zarežite škarama u obliku križa. Pecite 30ak minuta u pećnici zagrijanoj na 160C. Ako vidite da vam pince tamne, prekrijte ih papirom za pečenje nakon prvih 15min.


Otopite malo šećera u vodi i pred sam kraj pečenja pince izvadite, premažite i posipajte razlomljenim kockama šećera pa vratite na par minuta u pećnicu.




srijeda, 16. travnja 2014.

Dizani pleteni kolač s orasima, bademima, marcipanom i klementinama


Maja inspirirana receptom za Marcipanjaču s bloga Anini kolačići


Pripremite, za jednu štrucu:

300g glatkog brašna
pola vrećice suhog kvasca
50g šećera
125ml mlijeka
60g maslaca
koricu neprskane klementine


za nadjev:

100g mljevenih oraha
50g badema
70g marcipana
40g šećera
1 jaje


Ugrijte mlijeko, dodajte šećer i kvasac pa ostavite 10ak minuta. Prosijte brašno, dodajte mu uzdigli kvasac i otopljeni maslac. Promiješajte, naribajte unutra koricu klementine (ili naranče) pa zamijesite tijesto. Ostavite sat vremena da se diže prekriveno krpom u toploj prostoriji.

Sameljite orahe i bademe, dodajte šećer i nasjeckani marcipan. Umutite jedno jaje vilicom pa ga dodajte u smjesu. Ako vam se smjesa učini suhom, dodajte još žlicu-dvije kiselog vrhnja.




Razvaljajte tijesto u pravokutnik i premažite nadjevom. Zarolajte kao klasičnu orehnjaču i pritisnite krajeve. Razrežite roladu po sredini, od vrha do dna. Pletite dobivene "kobasice" u pletenicu, tako da preklapate jednu preko druge, da prerez bude prema gore, a slojevi s punjenjem vidljivi.




Pecite 40ak minuta na 160C. Posipajte šećerom u prahu ili prelijte sirupom od soka 1 klementine, 2 žlice slatkog vrhnja i 125g šećera u prahu.












ponedjeljak, 14. travnja 2014.

Zapečene šparoge




Pripremite:

1 vezicu šparoga
3-4 žlice naribanog sira (Grana Padano ili drugi po želji)
pola šalice krušnih mrvica (možete staviti i bademe ili obično brašno)
3 žlice maslaca ili maslinovog ulja


Šparoge očistite i kratko blanširajte u uzavreloj vodi. Poslažite ih u namašćeni kalup.




Napravite posip od mrvica, naribanog sira i maslaca. Posipajte po šparogama i zapecite u pećnici zagrijanoj na 200C dok ne pozlati.






nedjelja, 13. travnja 2014.

Pet najdražih deserata



U posljednje vrijeme među blogericama kruži igra u sklopu koje treba izabrati pet najdražih deserata. Nama je jučer poziv uputila naša draga kolegica Jubistacha pa joj se zahvaljujemo na pozivu.

Moramo priznati da nam zadatak baš i nije bio lak. Ne samo da imamo jako puno slastica u naših 700tinjak postova, nego smo i dvije žene, koje su se morale složiti oko čak 5 recepata. :)
Nadamo se da će Vam se svidjeti naš izbor.




Jekin autorski recept i jedna od torti koju naši čitatelji najviše klikaju.






Svima drag recept, kojeg obje u našim domovima često pečemo u raznim verzijama pa ih i na blogu imamo nekoliko, ali ovaj put izdvajamo baš ovu, s poširanim kruškama.





Stara, dobra klasika koju obožavaju i makoljupci i oni koji inače ne vole mak.





Limunast, osjetljiv, ali savršeno pamučast desert upotpunjen pekmezom našeg dragog frenda Pellea.


 


Neodoljiva kombinacija rahatlokuma i bresaka, u koju se svi zaljube na prvo kušanje.



Poziv za igru prosljeđujemo našim dragim kolegicama:

Anini kolačići - Grumpy Čke

BooPie 

Kuhana i pečena

Un mondo di sapori

Zezamix 












petak, 11. travnja 2014.

Piletina omotana pršutom i dinstano povrće



Pripremite, za 2 osobe:

2 komada pilećih prsa
5-6 šnita pršuta
svježe mljeveni papar
maslac ili maslinovo ulje
2-3 stabljike mladog luka
režanj češnjaka
100g zelenih mahuna
2 srednje velike tikvice
100g mladog graška
himalajsku sol
kurkumu ili chili


Svaki komad pilećeg filea razrežite na 2-3 tanje šnicle. Svaku omotajte šnitom pršuta. Zagrijte tavu i stavite meso da se peče. Kad se zapeče s jedne strane, okrenite.
Dok se piletina peče, pripremite povrće. 


Ugrijte maslac ili maslinovo ulje na drugoj tavi. Nasjeckajte mladi luk i češnjak, prodinstajte ih na malo maslinova ulja. Operite i narežite mahune, ako želite ogulite tikvice pa ih zatim narežite na kockice ili šnitice. Na luk prvo bacite mahune, zatim tikvice pa na kraju grašak. Dok se povrća dinsta provjeravajte meso. 

Popaprite meso, blago posolite povrće. Po želji u povrće dodajte malo kurkume ili chilija.






četvrtak, 10. travnja 2014.

Gris štrudla s višnjama


Maja u suradnji s Pelle - gladni mačak

Pripremite:

12 kora za štrudlu
500g višanja iz kompota (ili svježih višanja, trešanja, bresaka, borovnica, jabuka... kada su u sezoni)
3 čašice jogurta (praznu čašicu upotrijebite kao mjeru za ostale sastojke)
1 čašicu šećera
1 i pol - 2 čašice grisa
pola čašice ulja ili otopljenog maslaca
1 prašak za pecivo
mahunu vanilije ili burbon vanil šećer
koricu jednog neprskanog limuna


Istucite šećer, jogurt, ulje, gris i prosijani prašak za pecivo. Dodajte vaniliju i koricu limuna. Ja sam umjesto limuna stavila Pelleov pekmez od meyer limuna s arancinima.
Dobro promiješajte. Ako volite slađe kolače, dodajte još pola čašice šećera.

Jednu koru premažite smjesom. Nemojte mazati u debelom sloju. Na nju stavite drugu koru, opet premažite smjesom pa na nju stavite treću koru. Tu treću koru nemojte premazivati, nego samo na dno uz rub kore poslažite ocijeđene višnje iz kompota. Zarolajte, stavite u namašćenu tepsiju. Ponovite s ostalim korama. Trebali biste dobiti 4 štrudle.




Premažite štrudle s malo ulja ili maslaca i pecite 25min u pećnici zagrijanoj na 200C. Ohladite, narežite i posipajte šećerom u prahu.







utorak, 8. travnja 2014.

Čokoladni browniesi s orasima i pekmezom


Maja u suradnji s Pelle - gladni mačak 


Pripremite:

125g maslaca
200g tamne čokolade
200g šećera
70g nasjeckanih oraha
150g brašna
1 žličicu praška za pecivo
3 jaja
nekoliko žlica Pelleove marmelade od kore erogrejpa ili pekmeza po želji


Pećnicu ugrijte na 180C, a posudu za pečenje obložite papirom.

Otopite čokoladu na pari, a dok se čokolada otapa izmiksajte šećer i maslac. Kada smjesa postane pjenasta, dodajte jaja. Umiješajte mlaku čokoladu i pazite da jaja ne koaguliraju.

Prosijano brašno, prašak za pecivo i sol dodajte smjesi i zatim umiješajte nasjeckane orahe.




Izlijte u tepsiju, po površini kolača rasporedite neki kiselkasti pekmez po želji. Ja sam upotrijebila odličnu Pelleovu marmeladu od kore erogrejpa.

Pecite oko 25min, ali nemojte ih ispeći do kraja, da izađe čista čačkalica, nego ih izvadite dok je vanjski dio pečen, a sredina još malo drhtava. Razrežite toplo i ostavite da se hladi.

Ako želite, istucite slatko vrhnje pa poslužite s browniesima.







subota, 5. travnja 2014.

Namaz od avokada, leće i šparoga




Pripremite:

1 potpuno zreli avokado
1 šalicu leće (ili graška)
vezicu šparoga
pola vezice medvjeđeg luka
nekoliko žlica tostiranih badema
par žlica naribanog pecorina (možete izostaviti)
maslinovo ulje
malo soli
zeleni papar iz salamure


Leću skuhajte u povrtnoj juhi s maslinovim uljem i protisite kroz cjedilo. Pireu od leće dodajte potpuno zreli avokado, medvjeđi luk i bademe. U blenderu sve preradite u homogenu masu. Začinite zelenim paprom iz salamure, dodajte fino naribani pecorino.

Šparoge očistite, drvenasti dio odbacite, a ostatak nasjeckajte. Sredine šparoga kratko, oko 2 minute, popržite na maslinovom ulju, a vrhove samo dodajte u vruće šparoge i odmah maknite s vatre. 



Šparogama dodajte smjesu od avokada, leće, badema i medvjeđeg luka i sve još jednom kratko izmiksajte. Ja sam dio šparoga odvojila, da budu vidljivije u namazu.  Smjesu možete staviti u staklenke i sve zatvoreno sterilizirati u vodenoj kupelji. 

Servirala sam na kruhu od bučinog brašna, s poširanim jajima - slabije i jače poširanim.


Napomena:

Sjemenku avokada ne morate bacati. Preko 70% antioksidansa u avokadu nalazi se baš u sjemenki. Oni snižavaju kolesterol, štite od bolesti srca i moždanog udara, sprječavaju nastanak i rast tumora, blagotvorno djeluju na našu kožu..

Sjemenku stavite u vrećicu, istucite batom za meso pa uklonite opnu i sameljite je u blenderu. Taj sadržaj možete stavljati u namaze, glatkiće, salate..







četvrtak, 3. travnja 2014.

Koprive na kat




Pripremite:

4 lista vučenog tijesta (deblje kore s jajima)
800g kopriva
1 žlica ricotte
mladi češnjak
4-6 jaja
maslinovo ulje
papar
sol


Očistite koprive od debljih stabljika, blanširajte ih nekoliko minuta, ocijedite, obrišite kuhinjskim ručnikom da pokupite višak tekućine. Štapnim mikserom usitnite, ali pazite da ostane malo krupnije, ne želimo dobiti kremu.
 Umiješajte sir, posolite i dodajte malo svježe mljevenog papra.





Listove tijesta narežite na kvadrate stranica 8-10 cm. Zagrijte veću tavu pa listove pecite po 20tak sekundi sa svake strane da dobijte hrskavo tijesto.

Ispecite jaja na oko. Ako možete nabavite posve mala kokošja jaja ili veća režite na pola.




Slažite na tanjure listove tijesta pa na svaki list stavite žlicu pripremljenih kopriva. Prekrijte sljedećim listom. Slažite katove pa na vrh stavite jaje. Posipajte sitno narezanim mladim češnjakom.
Poslužite sa salatom od maslačka.






utorak, 1. travnja 2014.

Piletina s limunom i batat s koprivama


Maja u suradnji s Fitness.com.hr


Pripremite:

8 komada piletine (batak i zabatak)
2 neprskana limuna
3-4 žlice maslinovog ulja
2 žlice meda
2 žlice soja sosa (za verziju bez glutena pripazite da je naznačeno da ne sadrži gluten)
sol
svježe mljeveni papar
malo ružmarina
1 manju glavicu češnjaka
2 srednje velika batata (OPG Silvija Jurčević)
500g kopriva


Meso posolite, popaprite pa prelijte mješavinom soja sosa, meda i maslinovog ulja. Ako želite, med i soja sos možete izostaviti.

Limun narežite na šnite i na svaki komad mesa stavite šniticu limuna. Ostatak limuna iscijedite po mesu. Oko mesa rasporedite 4-5 režnjeva češnjaka, dodajte malo ružmarina. Podlijte s malo vode, ostavite da stoji i pećnicu zagrijte na 200C.




Pecite 40ak minuta, a pred kraj pečenja upalite ventilator.

Batat ogulite i narežite na manje komade. Na maslinovom ulju propirjajte tanko narezani češnjak, dodajte batat i podlijte s malo vode. Pred kraj dodajte očišćene i narezane koprive. Poklopite i ostavite dok batat ne omekša. Posolite, popaprite. Po želji prelijte s malo maslinovog ulja.