Limun je, kao i većina citrusa, porijeklom iz južne Kine odakle se proširio po Mediteranu. Mediteran je prigrlio limun i već stoljećima ga ne pušta iz svojih kuhinja, sa svojih stolova i tanjura, a i u bocama se dobro drži.
Dugo korišten samo kao lijek i dezinficijens, limun je nezamjenjiv u većini jela mediteranske kuhinje, a u srednjeuropskoj je prepoznatljiv dio u tradicijskim kolačima, majonezama, umacima i juhama.
Kada kupujete limune nastojte nabaviti one neprskane jer su oni s voštanom, sjajnom koricom upotrebljivi samo za sok. U sezoni nabavljene limune možete sačuvati nekoliko mjeseci stavite li ih malo zarezane u sol ili pripremite kandiranu koricu koja će zadržati onaj neponovljivi miris svježeg limuna. Naravno da se možete okušati i u pripremi pekmeza, džema ili namaza.
Neprskana korica limuna narezana na trake zamirisat će maslinovo ulje za salate, obogatiti umak od začinskog bilja, a želite li isprobati nešto novo probajte grčku juhu od limuna - avgolemona oduševi svakoga.
Jednostavnost te juhe je jednaka njenom savršenstvu - na jedno jaje odmjerite 5 žlica limunova soka i istucite. Dodajte na bilo koji temeljac, pod uvjetom da ne sadrži rajčicu ili češnjak i dobit ćete meku, svilenkastu teksturu i neponovljiv okus.
Obozavam "Lemon Pie". Izgleda sjajno!
OdgovoriIzbrišiHvala! Ja je posebno volim, kao i sve kolače s limunom.:)
OdgovoriIzbrišiMaja